Author Topic: BESLENME KONUSUNDA DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR  (Read 479 times)

vaizler34

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 289
BESLENME KONUSUNDA DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR
« on: November 06, 2016, 02:16:51 pm »
BESLENME KONUSUNDA DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR
• Diyanet İşleri Başkanlığı'nın organizasyonu çerçevesinde hac görevini yapmak üzere Suudi Arabistan'a gidecek olan hacılar kaldıkları otellerde veya en yakın yerde Türk personel tarafından mutfak hijyenine uyularak hazırlanmış, kalorisi hesaplanmış ve lezzeti bildik Türk mutfağının lezzetine haiz yemeklerle besleneceklerdir. Bu, hacılarımız için bir avantajdır.
• Hacılarımızın genellikle kendileri için hazırlanan bu yemeklerle beslenmeleri önerilir, mümkün olduğu kadar dışarıdan menşeini bilmedikleri, saklama koşullarından emin olmadıkları piyasa gıdalarına yaklaşmamaları sağlık açısından uygun olur.
• Besin zehirlenmesi, Arabistan'da nispeten sık gördüğümüz enfeksiyonlardandır. Hacılarımız sıcak havalarda çok su kaybetmektedirler. Beslenme esnasında vücudun su ihtiyacının azami oranda karşılanmasına çalışılmalıdır. Sıvı ihtiyacı karşılanırken içeceklerin aşırı soğuk olmamasına dikkat edilmelidir. İçeceklerin soğuk olması vücudun su ihtiyacının daha çok karşılanacağı anlamına gelmez. Sıcak havada soğuk içecek içmek bir damak zevkinden öteye geçmez ama karşılaştığımız üst solunum yolu enfeksiyonlarının ciddi bir kısmını oluşturur. Oysaki oda ısısında olan içecekler hem daha kolay içilebilir, hem de vücudun su ihtiyacının karşılanmasına daha fazla yardımcı olur. Hacılarımız hac görevi esnasında bol hareket edeceklerinden aşırı kalorili ve sindirimi zor gıdalardan mümkün olduğu kadar uzak durmalıdırlar. Sebze meyve gibi posalı yiyecekler tercih edilmeli, kola-meyveli gazoz gibi gazlı içecekler mümkün olduğu kadar içilmemelidir. Sıcak bölgede içilecek yararlı içecekler; su, tuzlu ayran (tansiyon problemi olanlarda tuzsuz) ve meyve suyudur.